Multisig Wallet nedir ve ne işe yarar?

Cüzdan (wallet) kripto para terminolojisinde kullandığımız paranın depolandığı yazılımdır. Daha doğru bir terminoloji kullanmak gerekirse, kripto paraya ulaşımımızı sağlayan özel anahtarın (private key) saklandığı yerdir. Birçok çeşit cüzdan bulunmakta, bunlardan bazıları donanım cüzdan (hardware wallet), yazılım cüzdan (software wallet), çevrimiçi cüzdan (online wallet) ve kağıt cüzdandır (paper wallet). Bu yazıda yazılım cüzdan kategorisinde bulunan çoklu imzalı cüzdanlara (multi signature veya multisig wallet) değineceğim. Çoklu imzalı cüzdan nedir, ne işe yarar ve nerede ve ne amaçla kullanılabilir.

Çoklu imzalı cüzdanlar kripto para transferinden önce birden fazla elektronik aygıttan onay isteyen cüzdanlardır. Bunlar içinde benim bildiğim ve en ünlüsü Electrum (başka bir yazıda incelemesini yapacağım) bitcoin cüzdanıdır (Electron Cash bitcoin cash cüzdanı da aynı mantıktadır). Bu cüzdanın çalışma mantığı şudur. Cüzdan kurulum aşamasında kaç farklı imza verenden (cosigner) kaç adet imza (signature) isteneceği sorulmaktadır. Örneğin 5 imza veren ve 3 imza şeklinde bir seçim yapılırsa aynı cüzdan 5 farklı elektronik aygıta yüklenecektir ve bitcoin gönderimi sırasında bu 5 cihazdan 3 tanesinin onayı gerekecektir.

Şimdi bunun ne işe yarayabileceğine değinelim.

En önemli artılarından biri güvenliktir. Tek imzalı bir yazılım cüzdanı bilgisayarın ele geçirilmesi durumunda çalınabilecek paraya karşı savunmasızdır. Birden fazla imza gerektiren bir durumda imza veren aygıtlardan gereken imza sayısı kadarının aynı virüs tarafından ele geçirilmesi gerekecektir. Bu da eğer bu aygıtlar birbirinden bağımsız kullanılma hususunda dikkatli olunursa (aygıtlar arasında dosya alış-verişi yapmamaya dikkat etmek) oldukça düşük bir ihtimaldir ve teoride gereken imza sayısı arttıkça güvenlik artacaktır.

Bir başka kullanım alanı da ortak para depolamadır. Mesela hiç güvenmediğiniz bir ortağınız var. Her an bütün parayı alıp yurt dışına gidebileceğinden endişe ediyorsunuz. Bu durumda çoklu imzalı kripto para cüzdanları iyi bir seçim olabilir. Cüzdandan para gönderimi yapmak için iki ortağın da onayı gerekecek şekilde bir sistem kurulabilir.

Bu yazıda çoklu imzalı kripto para cüzdanlarının ne olduğuna ve ne amaçla kullanılabileceğine değindim. Diğer yazılarımda görüşmek üzere.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s