Çift Ana Dal Yapmak

ODTÜ’de Makina mühendisliği okurken havacılık ve uzay mühendisliğinden çift ana dal yapıp iki bölümü de toplamda 4 yılda bitirmiş biri olarak çift ana dal yapmanın getirilerinden ve götürülerinden bahsedeceğim. Çift ana dal yapmanın getirileri ve götürüleri ana dalınıza, çift ana dal yaptığınız bölüme ve daha birçok şeye göre değişmekle birlikte benim genel gözlemlerimden ve tecrübelerimden bahsedeceğim.

Getirileri:

1.      Fazladan bir diplomanız olur. Kağıt uçak yapmak için kullanabilirsiniz. Şaka bir yana bir diplomayla iki diploma arasında pratikte bir fark yok. İki bölüm mezunusunuz diye kimse size iki katı maaş vermez.

2.      Çift ana dal yaparken fazladan aldığınız derslerden öğrendikleriniz. Bazen bir ders bile bir insana bölümün tüm derslerinden daha fazla şey öğretebilir. Örnek verecek olursam Makina Mühendisliği Ölümündeki ME-407 dersini veririm. Başlı başına bir hayat tecrübesi kazanmak için ideal bir derstir.

3.      Daha fazla arkadaşınız olur. İki bölümden de arkadaş kazanırsınız. Tabii ki tam tersi daha fazla derslere gömüleceğiniz için asosyale bağlama ihtimaliniz de var. Bu biraz da size kalmış.

4.      Daha fazla iş imkanı sağlar. İki bölümün diplomasıyla da iş ararsınız. Fırsatlar artar. Ama çift ana dal yapmaya harcadığınız enerjiyi tamamen ana dalınıza harcarsanız ana daldan çok daha yüksek bir ortalamayla mezun olacağınızı da unutmayın. Daha yüksek ortalama da daha fazla iş imkanı demek olabilir (Ortalama 3’ten fazlaysa fazlasını kimse takmıyor bu arada) ama olmayabilir de. Bu da yine çok kesin değil.

Götürüleri:

1.      Çift ana dal yapacağım derken ana dal ortalamanız düşer. Dereceye oynarken birden ortalama bir öğrenci haline gelebilirsiniz.

2.      Daha fazla ders, daha fazla sınav, daha fazla ödev, daha fazla proje, daha fazla lab, daha az uyku, daha az sosyal hayat

3.      Benim en çok nefret ettiğim nedenden bahsedeceğim. Ders sayısı arttıkça bir süre sonra sınavlara son gün çalışmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bu durumda da ezberleyip sınava giren ve not için çalışan bir öğrenci haline dönüşebilirsiniz. Özellikle sevmediğiniz derslerde durum böyle olacak. Az ders alıp özünü öğrenerek anlayarak dersi geçmek daha iyidir.

Şimdi çift ana dal yapmak yerine yapabileceğiniz başka alternatiflere göz atalım:

1.      Uyumak. Bu çok net oldu.

2.      Gezmek tozmak

3.      Topluluklarda aktif olmak

4.      Spor yapmak

5.      Kitap okumak, çevrimiçi dersler satın almak ders dışında da kendini geliştirmek

6.      Youtuber olmak (Ciddiyim)

7.      Part time çalışmak ve iş hayatının nasıl bir şey olduğunu öğrenmek

8.      Etkinliklere, konferanslara, konserlere vs gitmek

9.      İkinci (veya üçüncü) bir yabancı dil öğrenmek

10.   Blog yazmak (okurken yapamadım şimdi yapıyorum)

11.   Girişimci olmak ve girişmek (öğrenciyken girişmek daha mantıklı olabiliyor bazen)

12.   Teknolojiyi ve çağı yakından takip etmek (Mesela ben ve birçok insan gibi tüh keşke zamanında bitcoin alsaydım tarzında bir pişmanlık yaşamamak)

13.   Hayal kurmak, düşünmek ve icat etmek. Dersleri ve işleri güçleri olmadığı zaman bir insan çok daha yaratıcı oluyor.

14.   Kafa dinlemek. Bu da gerekli bir şey

15.   100. yıl evleri gibi bilumum Facebook gruplarında trollük yapmak. Daha fazla trol lazım. Herkes çok fazla ciddi, en ufak bir şeyde triggered feminazi oluyorlar nedense.

16.   Fizik çimlerine oturup karı kız kesmek (veya kadınlar için erkek kesmek. Kadınların terminolojisini bilmiyorum kusura bakmayın). Fazladan bir tane daha diferansiyel denklem göreceğinize fazladan bir tane daha kız görün anasını satayım.

Yine de çift ana dal yapmak isteyen benim gibi psikopatlar varsa nasıl yapılacağını anlatan daha ayrıntılı yazılarım gelecek. Şimdilik kendinize iyi bakın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s