Ekonomi Nasıl Büyür?

Benim aklıma gelen dört farklı yol var:

1.      Nüfus artışı: Nüfus artışı daha fazla çalışan ve daha fazla üretim demektir. Dolayısıyla ekonomi büyür. Üç çocuk isteğinin sebebi budur.

2.      Çalışma saatlerindeki artış: Mesela çoğu insanın günde ortalama 8 saat çalıştığı bir ülkede birden herkes psikopat gibi günde 15 saat çalışmaya başlarsa (Japonlar gibi) ekonomi büyür. Tabi insanlar sabah akşam çalışıp da hayatını yaşayamazsa ekonomik büyüme insanlar için bir şey ifade etmez. “Bana mı büyüdü lan ekonomi? Sabah akşam çalışıyorum. Yemişim büyük ekonomiyi!” der adamlar. Sonuçta ekonominin amacı (teoride) insanların refahı ve mutluluğudur.

3.      Şansa bala bir yerde değerli bir yer altı kaynağı bulunur. Bu durumda da ekonomi büyüyecektir (örnek: Suudi Arabistan, Katar, BAE, Kuveyt ve bilumum petrol zengini ülkeler).

4.      En önemli neden teknolojideki gelişmelerdir. Teknoloji geliştikçe üretimdeki otomatikleşme artar. Kas gücü gerektiren işleri makineler, hesaplama gerektiren işleri bilgisayarlar yapmaya başlar. Bu durumda üretim maliyetleri azalır, üretim hızı artar, daha fazla üretim olur. Bu sanayi için de hizmet sektörü için de diğer sektörlerin hepsi için de geçerlidir. Dolayısıyla mühendisler ekonominin bel kemiğidir (kendim de mühendis olduğum için demiyorum vallahi bak) denebilir.

Mühendislik mesleğini övdüğüm bu yazının da sonuna geldik. (Bence güzel bir sonuç paragrafı oldu)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s